3 000 yötä etsivää asunnottomuustyötä pääkaupunkiseudulla

Yökiitäjä on Vva ry:n etsivän asunnottomuustyön yksikkö, joka on kulkenut pääkaupunkiseudun öissä vuodesta 2006 lähtien. Etsivän työn toiminta-alueena on Helsinki, Espoo, Vantaa sekä ajoittain lähikunnat (noin 766 km²). Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Yökiitäjä ajaa 3000. työyönsä.

Yökiitäjä toimii siellä, missä apu ei muuten välttämättä tavoita ihmisiä: kaduilla, rappukäytävissä, metsissä, autoissa, ostoskeskuksissa, asemilla sekä muissa julkisissa ja puolijulkisissatiloissa. Työtä tekee kaksi sairaanhoitajaa, Vesku ja Tumppi, jotka kohtaavat asunnottomuustaustaisia ihmisiä ja tarjoavat ensiapua, arvioivat avuntarvetta sekä ohjaavat ja kuljettavat heitätarvittaessa esimerkiksi hätämajoitukseen, turvakotiin tai päivystykseen.

Toiminnan ytimessä on matalan kynnyksen toistuva ja kävijälähtöinen työ. Samat työntekijät kiertävät tuttuja reittejä yö toisensa jälkeen, mikä mahdollistaa sen, että ihmisiä voidaan kohdata uudelleen ja avuntarvetta seurata pidemmällä aikavälillä.

Yökiitäjän työ on myös käytännön terveydenhuolto- ja turvallisuustyötä yöaikaan. Se vähentää akuutteja riskejä, kuten kylmettymistä ja hoitamattomien sairauksien pahenemista, ja tuo avun lähemmäs niitä, jotka ovat jääneet palveluiden ulkopuolelle. 3000 yöpartion rajapyykki kuvaa toiminnan ainutlaatuisuutta, pitkäkestoisuutta ja jatkuvuutta pääkaupunkiseudun yöaikaisessa asunnottomuustyössä.

Vuonna 2025 Yökiitäjällä oli kävijöitä 136, ja kohtaamisia kaduilla kertyi 721. 66 henkilöä pääsi palveluihin tai hätämajoitukseen tukikuljetuksen avulla, ja ensiapua annettiin 26 kertaa.

Kansalaiset voivat olla yhteydessä Yökiitäjään ja ilmoittaa vailla suojaa yöpyvistä ihmisistä, jotta apu tavoittaisi heidät mahdollisimman nopeasti. Vesku ja Tumppi käyvät tarkistamassa henkilön tilanteen ja tarjoavat apua.
Ilmoitukset työvuorojen aikana puhelimitse, muina aikoina tekstiviestillä tai sähköpostilla:
puh. +358 50 528 2013
s-posti: yokiitaja@vvary.fi

Yhteydenottoihin vastataan työvuorojen aikana, muina aikoina voi jättää ääniviestin tai tekstiviestin.
Yökiitäjä on lomalla: 6.7.-7.8.2026

#yökiitäjä #asunnottouus #etsivätyö

Edellinen
Edellinen

Kokemustaustaisten työnohjaus jatkuu elokuussa – nyt uudistuneena!

Seuraava
Seuraava

40 vuotta asunnottomien äänenä